تبلیغات
همه چیز در مورد ....... - تجربيات متعدد در سطح مزارع مرغداري طي سالهاي گذشته نشان دهنده اين امر است كه بسياري از مسائل و مشكلا
 
همه چیز در مورد .......
no smoking
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : ( س - ظ )
آرشیو وبلاگ
نویسندگان
برچسبها
تجربيات متعدد در سطح مزارع مرغداري طي سالهاي گذشته نشان دهنده اين امر است كه بسياري از مسائل و مشكلات مرغداريها در شرايط آب و هواي گرم ناشي از اثرات سوء تركيبات شيميايي خاصي هستند كه آنان را آمين هاي بيوژنيك (Biogenic Amines) مي نامند. آمين هاي بيوژنيك تركيباتي هستند كه در اثر دكاربوكسيلاسيون (Decarboxylation) اسيدهاي آمينه و بطور طبيعي در گياهان ، حيوانات و موجودات ميكروسكوپي توليد مي شوند.
اين آمين ها معمولا" در مواد مورد استفاده براي تغذيه دام و طيور و با غلظت هاي كم يافت شده و عاري از ضرر هستند ، ولي اگر مواد اوليه در شرايطي قرار گيرند كه فساد ميكروبي در آنها صورت گيرد آمين هاي بيوژنيك به مقدار زياد توليد خواهند شد.
استفاده از موادي كه تحت تأثير فساد ميكروبي ، حاوي مقدار زيادي آمين هاي بيوژنيك باشند مي تواند باعث مسموميت در طيور گردد.
...
فاكتورهايي كه مي توانند در افزايش آمين هاي بيوژنيك در مواد مصرفي دخالت داشته باشند عبارتند از :
1- وجود زمينه مساعد براي رشد ميكروارگانيزمها در مواد
2- وجود اسيد آمينه آزاد در مواد
3- وجود آنزيم هايي كه در واكنش توليد اين آمين ها دخالت دارند و همچنين ايجاد شرايطي مناسب كه براي فعاليت آنزيم ها ضروري است. آمين هاي بيوژنيكي كه به احتمال زياد تحت تأثير فساد ميكروبي در بافت ها توليد شده و قابل آزمايش مي باشند عبارتند از :
1.Phenethylamine
2.Putrescine
3.Cadaverine
4.Histamine
5.Tyramine
6.Spermidhne
7.Spermine
8.Tryptamine
...
به جز هيستامين (Histamin) در مورد اثرات مسموميت زايي بقيه آمين هاي بيوژنيك در حال حاضر اطلاعات جامع و زيادي در دست نيست.
نيوبرن (Newbern) و همكاران در سال 1956 گزارش كرده اند كه تزريق هيستامين در طيور باعث افزايش حجم پيش معده مي شود. تغذيه طيور در مرغداريها با پودر ماهي نيز همين نشانيها ، يعني افزايش حجم پيش معده و بروز زخم در سنگدان را به دنبال داشته است.
استوارت (Stuart) و همكاران با افزودن دزهاي مختلفي از هيستامين به جيره غذايي طيور توانسته اند تأثيرات منفي و بيماريزاي اين آمين بيوژنيك را در راندمان تبديل غذايي ، رشد ، بروز زخم در سنگدان و افزايش حجم پيش معده نشان دهند و ثابت كنند كه افزايش دز هيستامين مصرفي رابطه مستقيم با افزايش نشانيهاي حاصل از آن داشته است.
نشانيهاي مشابه با مصرف Cadaverine و Putrescine نيز در طيور گوشتي ديده شده است. گفتني است كه مصرف توأم آمين هاي نام برده شده با همديگر مي تواند تأثيرات سوء بيشتري در گله بوجود آورد. تجزيه ضايعات حيواني مورد مصرف در تغذيه دام و طيور نظير پودر گوشت ، استخوان و همچنين پودر ماهي نشان داده است در مواقعي كه اين مواد در شرايط مناسب براي فساد ميكروبي قرار گرفته اند انواع آمين هاي بيوژنيك در آنها همزمان و به مقدار زياد توليد شده است.
البته اين احتمال كه نشانه هاي ايجاد شده ناشي از وجود هر آمين بيوژنيك به تنهايي ، درصورت وجود چندين آمين بيوژنيك با همديگر نيز وجود داشته باشد كمتر است ، يعني اگر چندين آمين بيوژنيك همزمان و يكجا در جيره غذايي طيور وجود داشته باشند نشانيهاي بوجود آمده متفاوت از وجود هر آمين بيوژنيك به تنهايي بوده و در اين صورت امر تشخيص نيز مواجه با اشكال خواهد شد.
در يك مورد از بررسي علل عدم رشد و بالا بودن راندمان تبديل غذايي در يك مزرعه پرورش مرغ گوشتي در آمريكا كه منجر به تشخيص وجود آمين هاي بيوژنيك در دان مصرفي گله گرديد، نشانيهاي زير در كالبدگشايي بوضوح ديده شدند :
1- افزايش حجم پيش معده و ايجاد تغييراتي در غدد آن
2- وجود زخم در سطح سنگدان
3- وجود مقدار زيادي غذاي هضم نشده در مدفوع
4- وجود مقدار زيادي موكوس به اضافه سلولهاي اپي تليال در قسمت هاي فوقاني روده

البته نشانيهاي نام برده شده در بالا را مي توان به مسموميت ناشي از مايكوتوكسين و يا عفونت هاي ويروسي نيز نسبت داد ولي در مورد اشاره شده در بالا وجود بيش از حد موكوس در روده را بايد ناشي از آنتريت ميكروبي دانست.
حذف پودر گوشت و پودر پر مصرفي از جيره غذايي اين گله باعث كاهش نشانيها به مقدار زياد و بهبود عملكرد گله گرديد و تجربه آزمايشگاهي اين مواد وجود مقدار متنابهي از آمين هاي بيوژنيك را در آنها ثابت كرد. بررسي هايي كه درباره چگونگي نگهداري و تهيه پودر گوشت بعمل آمد مشخص كرد كه مازاد كشتارگاه قبل از اينكه به ديگ هاي پخت منتقل شود ، مدت 48 ساعت به همان صورت نگهداري مي شده است. با رفع اين اشكال و پخت سريع مازاد ، مقدار آمين هاي بيوژنيك موجود در آنها به مقدار قابل توجهي كاهش يافت.
در سال 1992 در دو مزرعه ديگر مشكلات مشابه با آنچه كه شرح داده شد ديده شدند كه در هر مورد با حذف مواد اوليه با منشأ حيواني از جيره غذايي كه در آزمايش آمين هاي بيوژنيك زيادي را نشان داده بودند ، عملكرد به حالت عادي برگشت. نتايج بدست آمده از آناليز مازاد كشتارگاهي مورد مصرف در دو مزرعه فوق آمين هاي بيوژنيك زيادي را در آزمايش نشان داد.
در سال 1993 تجزيه يك نمونه از پودر ماهي ساخت كشور پرو كه مصرف آن با كاهش عملكرد گله أي توأم بود. 1500 الي 18000 قسمت در ميليون هيستامين را نشان داد. كاهش مصرف اين پودر ماهي در جيره غذايي پيش دان از 7 درصد به صفر و سپس به 2 درصد در رشددان باعث رفع مشكلات گرديد. با توجه به مشكلات و موارد ذكر شده رعايت نكات زير باعث كاهش مشكلات مزارعي خواهد شد كه از مازاد كشتارگاهي و پودر ماهي در جيره هاي غذايي گله هاي خود استفاده مي كنند :
...
1- از تهيه كننده مازاد كشتارگاهي بايد خواسته شود كه از نگهداري ضايعات كشتار به صورت پخته نشده جدا" خودداري كند ، به عبارت ديگر مازاد كشتار بايد هر چه سريعتر تبديل به پودر گوشت و ساير فرآورده هاي مورد مصرف گردد.
2- مازاد كشتاري كه فساد ميكروبي در آن صورت گرفته باشد داراي بوي مخصوصي بوده و نبايد تبديل به فرآورده قابل مصرف در تغذيه دام و طيور گردد.
3- چربي هايي كه از همان توليدكننده پودر گوشت تهيه مي شوند بايد اسيدهاي چرب آزاد مورد آزمايش قرار گيرند و اگر ميزان آنها بيش از 10 درصد باشد بايد مشكوك به استفاده از مازاد كشتار فاسد براي تهيه پودر گوشت و چربي بود.
4- اگر در كالبدگشايي لاشه هاي طيور علائم شرح داده شده در اين مقاله ديده شدند بايد يا پودر گوشت و ساير فرآورده هاي حيواني را از جيره حذف نمود و يا درصد مصرف آنها را كاهش داد و يا اينكه اين مواد را از محل ديگري كه مطمئن باشد تهيه كرد.


منبع:
http://www.marliko.blogfa.comنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

موضوعات
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه
 
دوست یابی

.

داغ کن - کلوب دات کام